Zde si přečtete aktuální inzeráty

Všeobecné informace

Policejní zprávy

Kultura

Cestování

Sport

Vaše názory
Kopírování, tisk, reklama Cheb

Karlovarský kraj opět žije jachtingem. Mladé naděje se sjely na Jesenici

Chebáček: Obrázek k článku "Karlovarský kraj opět žije jachtingem. Mladé naděje se sjely na Jesenici"

Začít v Karlovarském kraji s jachtingem nemusí být tak složité, jak se laikovi může zdát. Na dvacet dětí se s tímto krásným sportem seznámilo díky Soustředění jachtařských nadějí, které o letošních prázdninách uspořádal na jesenické přehradě Jachtklub Sokolov s významným přispěním sousedního Jachtklubu Cheb. Šlo již o třetí ročník soustředění navazující na tradici sahající hluboko do dvacátého století, díky které v západních Čechách vyrostla řada silných jachtařských ročníků, z nichž vzešlo i několik reprezentantů a úspěšných námořních jachtařů.

Na týdenní výcvikový tábor přijely děti ve věku od čtyř do devíti let a podle věku, dovedností a kuráže je vedoucí kurzu Ondřej Motlík rozdělil do čtyř týmů. Těch, které už k jachtingu „přičichly“, bylo jen pár a proto se první den trenéři, závodníci pořádajících oddílů, zaměřili na přípravu na suchu. Při ní si děti osahaly lodě, které jim na toto soustředění zapůjčily pořádající kluby.
Podobně jako v autoškole je i na vodě dobré začít na trenažéru. Tím se jednoduše stala plně nastrojená loď třídy Optimist, což je malé závodní plavidlo, na němž už přes půl století začíná naprostá většina mladých jachtařů a na kterém pak mohou závodit až do patnácti let. Jak takový trenažér funguje? Začínající jachtař se jednoduše posadí na bok lodi, do jedné ruky chytne kormidlo, druhou ovládá plachtu a loď přitom reaguje, jako by byla na vodě. To už zajišťují trenéři, kteří natočí či nakloní loď podle toho, co dítě za kormidlem udělá. Mládežníci si tak zautomatizují základní dovednosti bez rizika, že se namočí.
Ale ani trénink na suchu není selanka. Než děti pochopí, proč se loď třeba po puštění kormidla začne otáčet dokola, mají někdy pocit že jim trenéři dělají naschvály. Jde však o užitečnou fázi. I když skutečná jízda na vodě přinese další překvapení, mají už ponětí o hlavních zákonitostech a znají základní termíny. První jachtařské krůčky na vodě děti udělaly na větších lodí, kde pod dohledem trenéra postupně přebíraly kormidlo a ovládaly plachty. Pak už pro ty větší přišel čas na osamostatnění.
Na začátku „jachtařské kariéry“ je nejdůležitější zbavit se přirozeného strachu z převrhnutí lodi. Zkušení trenéři využili teplé dopoledne, během nějž vládlo bezvětří, a kousek od břehu ukázali, jak loď převrátit. Nastávající jachtaři si každý na své lodi stoupli vedle stěžně, pověsili se za něj a nepustili, dokud nebyl u hladiny. Optimist se převrátil dnem vzhůru a stěžeň mířil kolmo ke dnu. Děti se pak snažily svého „Optíka“, jak se lodi pro začátečníky přezdívá, vrátit zpátky tak rychle, jak to dělají zkušení jachtaři. Těm úplně nejmenším trenéři trochu pomohli, ale dovednost si nakonec osvojili všichni. Prvotní obavy vystřídalo nadšení z nevšedního zážitku a chuť ho zopakovat.
Začátek soustředění proběhl za optimálních breguet classique fake watches podmínek. Teplo i vyhřátá Jesenice pomohla odbourat obavy z nechtěného koupání a díky slabému větru nebyl problém trénovat samostatně. Brzy si tak děti mohly užít vyjížďku za nanukem napříč Jesenicí. Stejně jako po celý týden při ní na děti dohlíželi trenéři na čtyřech motorových člunech.
Ovšem zhruba v polovině kurzu se počasí náhle proměnilo a z mírných vánků se stal vichr vanoucí navíc z nepředvídatelných směrů. Děti sice ukázaly odvahu a na vodu vyrazily, ale po zesílení větru je trenéři odvezli na břeh motoráky. Tento, pro začátečníky adrenalinový, zážitek se pak stal námětem pro dramatický zápis do „Lodního deníku“, který pro každého připravily organizátorky. Děti se jím pak chlubily rodičům.
I takové zkušenosti, při nichž začátečník získává respekt k počasí, však k jachtingu patří. Při příliš silném větru tak byl čas na odpočinek, hry a také krátké přednášky a videoukázky základních manévrů. Děti se učily rozeznávat jachtařské vlajky, bez nichž by se na závodech neorientovaly, naučily se základy pravidel a prohlubovaly teoretické znalosti - například jak se jmenují jednotlivé části lodi, jak se křižuje proti větru, či jak rychle poznat, odkud fouká vítr. A jakmile se počasí trochu umoudřilo, vyzkoušely si vše i v praxi na vodě.
Soustředění bylo zaměřené na sport, ale mezi rozcvičkou a večerkou se našel čas i na tradiční táborové „hity“ jako je stezka odvahy. I ty pomohly posílit kamarádské vazby, díky kterým si jachting užijí více. Za rok se v první prázdninový týden sejdou i s novými kamarády, kteří si budou chtít plachtění také vyzkoušet. A i kdyby se tomuto sportu v budoucnu soustavně nevěnovaly, odvezly si z Jesenice představu o tom, jak krásný může svět pod plachtami být.

Publikováno: 3. srpna 2015


Více z kategorie Sport

Copycentrum ve Valdštejnce

Kopírování, tisk, vazby, laminace. Výroba razítek Cheb

Cheb a Chebsko

Portál pro Cheb a okolí - katalog firem, kultura, reklama Cheb

Reklama Cheb

Studio Black Queen - reklamní agentura a vydavatelství Cheb

Magnetky se samolepkou

Vyzdobte si lednici suvenýrem z cest! Hrady, zámky, rozhledny...

Tiskárna Cheb

Digitální tisk v centru Chebu - vizitky, letáky, kalendáře...