Zde si přečtete aktuální inzeráty

Všeobecné informace

Policejní zprávy

Kultura

Cestování

Sport

Vaše názory
Kopírování, tisk, reklama Cheb

Írán na vlastní kůži

ve čtvrtek 13. ledna 2011 zahájí Muzeum Cheb 7. ročník cyklu přírodovědných a cestopisných přednášek nazvaný „Z Chebu křížem krážem“ (program cyklu v příloze „Z Chebu křížem krážem 2011.pdf“). Cílem přednášek je přiblížit návštěvníkům krajinu, přírodu, kulturu a život v různých oblastech světa. Jako každoročně nepůjde z velké části jen o klasické cestopisy. Našimi přednášejícími budou odborníci z různých přírodovědných disciplín. Přiblíží nám nejen popisovanou část světa jako takovou, ale umožní nám také nahlédnout do problematiky oborů, které studují. Upozorní nás na mnohé zajímavé aspekty života přírody, které nám zůstávají často skryty. Naši hosté návštěvníkům též rádi zodpoví veškeré další odborné otázky a případně doporučí konzultanty z dalších přírodovědných oborů. V letošním roce podruhé zařazujeme přednášku s regionálním tématem z nejzápadnějších Čech (Ing. Jana Korbelová: Bobr evropský v ČR a v západních Čechách).
Sedmý ročník cyklu zahájí 13. ledna 2011 cestovatel a fotograf Topi Pigula přednáškou „Írán na vlastní kůži“
Přednášky se budou konat vždy ve čtvrtek od 17.30 hodin ve Valdštejnské obrazárně Muzea Cheb.

O přednášce
V roce 2002 použil prezident Bush ve svém Projevu o stavu Unie termín „osa zla“. Írán se tak dostal do společenství států, které byly
verbálně navlečeny na osu nepřátel. Ne že by jasnými výhružkami
nesliboval vojenskou akci vůči Izraeli či drobnými politickými naschvály nedával najevo svou nelibost s politikou USA. Ale obyčejný Íránec má na politiku svého prezidenta stejný názor, jako obyčejný Čechoslovák na „kůl v plotě“ Milouše Jakeše. O tom, jak vidí islámský svět ateista a jak bezpečná je země z „osy zla“, bude přednášet Topi Pigula, šéfredaktor magazínu Travelfocus.
O přednášejícím
Cestovatel a fotograf Topi Pigula vystudoval Střední průmyslovou školu Hornickou. Po absolvování základní vojenské služby pracoval jako lesní dělník u Jihočeských státních lesů. Počátkem devadesátých let přichází do nejznámějšího českého střediska ekologické výchovy na Rýchory. Absolvuje pomaturitní studium a na více než deset let se stává „pracovníkem ekologické výchovy“ v Krkonoších a brněnských Lužánkách. V letech 1992 až 2003 byl realizátorem známého vzdělávacího projektu Zvířetice zaměřeného na studenty středních a vysokých škol. V roce 1999 odjíždí na první větší výpravu – stopem okolo Islandu. Celou cestu fotí vypůjčeným fotoaparátem Nikon F50 (o vlastní přišel cestou na Island v Kodani). Po návratu pořádá svoji první fotografickou výstavu v soukromé galerii v Roudnici nad Labem, která následně koluje po celé republice. V letech 2001 až 2007 je reportérem geografického magazínu Koktejl a od roku 2007 je publicistou na volné noze a zároveň šéfredaktorem magazínu o cestování Travelfocus. Ve spolupráci se serverem hedvabnastezka.cz vede fotografické kursy a příležitostně pracuje jako průvodce pro CK Kudrna. Ve fotografii se specializuje zejména na přírodu a její krásy, ale občas si „odskočí“ zvednou adrenalin na demonstrace a jiné „lidové veselice“.
Od roku 1985 publikuje samostatné články včetně fotografií v širokém spektru českých periodik. Je spoluautorem čtyř knih (Krkonošská čítanka, Čítanka z Jesenicka, Bioindikace a biomonitoring, Na cestě 1).
Kromě většiny zemí Evropy procestoval např. Mexiko, Libanon, Sýrii, okolí ruského Bajkalu či zlomek indického subkontinentu.

Publikováno: 5. ledna 2011


Více z kategorie Cestování

Copycentrum ve Valdštejnce

Kopírování, tisk, vazby, laminace. Výroba razítek Cheb

Cheb a Chebsko

Portál pro Cheb a okolí - katalog firem, kultura, reklama Cheb

Reklama Cheb

Studio Black Queen - reklamní agentura a vydavatelství Cheb

Magnetky se samolepkou

Vyzdobte si lednici suvenýrem z cest! Hrady, zámky, rozhledny...

Tiskárna Cheb

Digitální tisk v centru Chebu - vizitky, letáky, kalendáře...